نقش شرکتهای سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه 27 شهریور 1400

نقش شرکتهای سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه

یکی از مهم‌ترین ارکان بازار سرمایه، سهامداران نهادی یا به اصطلاح، حقوقی‌های بازار هستند که نقش بسیار مهمی را در روان‌سازی معاملات بازار، حمایت از بازار، کارا نمودن بازار، حفظ ارزش ذاتی سهام و بسیاری از کارکردهای دیگر ایفا می‌کنند یا به بیان بهتر، می‌توانند ایفا کنند.

بایگانی‌های یادداشت - پایگاه خبری و تحلیلی هویدا آنلاین
واکسن های مرگبار 12 مرداد 1400

واکسن های مرگبار

درکشورهای دنیا به زبان های مختلف مردم را تشویق به تزریق واکسن فایزر و مدرنا می کنند اما در ایران واکسن های دسته چندم خارجی وارد کرده اند و مردم هم موش های آزمایشگاهی دیگر کشورها شده اند. درحال حاضر مردم به دلیل اینکه گرفتار کرونا هستند، ترس وجودشان را فرا گرفته است و حاضر هم نیستند پروتکل ها را رعایت کنند؛ بنابراین تا ارمنستان، ترکیه و کردستان عراق می روند تا واکسن تزریق کنند. در این میان، سودجویان و کلاهبردارانی هستند که از این ترس مردم سوء استفاده می کنند و به جای ژل و ماده اصلی واکسن، از آب مقطر یا مواد مخدر یا مواد سمی برای پر کردن ویال ها و شیشه های خالی واکسن استفاده می کنند و نسبت به توزیع ویال ‌های تقلبی در بازار با برچسب واکسن های معتبر اقدام می کنند. مردم نیز از ترس جانشان این واکسن ها را خریداری و تزریق می کنند.

اهمیت ثبت تجارب در بهبود نظام تصمیم گیری 09 مرداد 1400

اهمیت ثبت تجارب در بهبود نظام تصمیم گیری

یکشنبه سوم مرداد, حبیب لاجوردی دار فانی را وداع گفت. او با کار سترگ تاریخ شفاهی ایران که به مصاحبه با 134 نفر از شخصیتهای موثر ایران از 1299 تا 1360 پرداخت, خدمت بزرگی به کشور نمود. این مجموعه به نام تاریخ شفاهی ایران منتشر شده و همچنین برخی از مصاحبه ها نیز مستقلا به چاپ رسیده اند.

کربلای خوزستان 29 تیر 1400

کربلای خوزستان

خوزستان در گرمای 50 درجه تابستان, تشنه است. سیستان در بلای کرونا گرفتار است. آمار کشته های کرونای روزانه تهران از مرز 100 عبور کرد. مردم ناامید برای واکسن به کشور کوچک و فقیر ارمنستان پناه برده اند. مدت مدیدی است که اعتصابات کارگری رشد یافته است. کارگرانی که همان حقوق اندک را در شرایط شدید تورمی نیز ماهها است دریافت نکرده اند.

معیشت مردم بازیچه مافیا 12 تیر 1400

معیشت مردم بازیچه مافیا

شکل اقتصاد در ایران تعریفِ سه گانه دولتی، تعاونی و خصوصی را دارد. با آنکه در قانون اساسی بر ضرورت حمایت از دو بخش خصوصی و تعاونی در اقتصاد تاکید شده است ، در عمل بخش تعاونی که هیچ ، بخش خصوصی قابل اعتنایی هم وجود ندارد. در مقابل این اقتصاد دولتی و شبه دولتی بوده است که در همه ی این سالها مانع رشد آن دو بخش بوده است. حجم سرمایه در گردش در اقتصاد کوچک ایران و تعلق بخش عمده آن به دولتی ها و شبه دولتی ها و نهادها مصداق این سخن است.

ادامه خود تحریمی ها 04 تیر 1400

ادامه خود تحریمی ها

بخش عمده‌ای از مشکلات اقتصادی ما ریشه داخلی دارد و حتی تحریم‌ها علت اصلی بروز این مشکلات نیستند، اما این دلیل نمی‌شود که در شرایط حاضر نتوانم با قاطعیت بگوییم که مانع اصلی تجارت ایران با جهان به قرار داشتن در لیست سیاه و عدم پیوستن ایران به FATF ارتباط دارد. در طول چهل سال گذشته کشور ما آنقدر مورد هجوم انواع تحریم ها قرار گرفته است که علیرغم مشکلات بسیار فراوانی که در حوزه های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی،علمی و ...بر ما وارد کرده،ولی بصورت ساختاری و منجسم با این معضلات و مشکلات برخورد نشده است و اگر هم تصمیمی گرفته شده و اتفاقی افتاده بصورت مقطعی بوده،زیرا بخش اعظمی از تحریم ها بخاطر ایدئولوژی حاکم بر نظام جمهوری اسلامی است و طبیعتا ایستادگی بر آرمان و ایدئولوژی هر نظامی هزینه هایی را بدنبال خواهد داشت،اما بحث ما بر سر چرایی و چگونگی وضع تحریم ها علیه کشور نیست،بلکه سوال این است که چرا راههایی که می تواند به عنوان مسیر امن و مطمئن دربرابر تحریم ها باشد را با دست خودمان می بندیم و هزینه های زیادی را بر اقتصاد تحمیل می کنیم؟به عنوان مثال عدم رعایت قوانین مربوط به FATF یکی از همین موانع بزرگی است که برخی از تصمیم گیران نظام برای کشور ایجاد کردند و به زعم کارشناسان عدم پیوستن به FATF یک خود تحریمی بزرگ است.

توسعه نهادهاي مدني 30 فروردین 1400

توسعه نهادهاي مدني

صاحبنظران علم سياست بحرانهايي را كه يك جامعه و يا كشور با آن مي تواند مواجه شود ، تحت 5 عنوان تقسيم كرده اند كه يكي ازآنها " بحران توزيع " است .براساس نظريه هاي متخصصان امر وقتي يك كشور و يا جامعه تنها در درون مجموعه اي از حاكمان "قدرت " را جابجا مي كند ، به بحران توزيع مبتلاء است . اولين اثر بحران توزيع ، دوري و قهر مردم از سياست مي باشد ، و نهايت آن، عدم تمايل مردم به مشاركت در امور و سرپيچي ها ي مدني است كه قدرت حاكم را فلج خواهد كرد.

تصویب FATF کلید دوام تحریم است / راه‌های مخفی قلعه را افشا نکنید 27 اسفند 1399

تصویب FATF کلید دوام تحریم است / راه‌های مخفی قلعه را افشا نکنید

در معماری شهرهای کهن، خصوصاً ارگ‌ها و قلعه‌هایی که احتمال بروز جنگ در آنها زیاد بوده است، معمولا راه‌های مخفی اندکی برای روز مبادا تعبیه می‌کردند که اگر روزی قلعه یا ارگ محاصره شد، بتوان به طور مخفیانه گاهی از این معبرها برای اقدامات ضروری استفاده کرد. صدالبته که هر چه شهر یا کشوری بیشتر در معرض جنگ و محاصره بود اینگونه تدابیر برای آن ضروری‌تر می‌نمود.

مرگ خاموش مطبوعات با مصوبه های عجیب 28 بهمن 1399

مرگ خاموش مطبوعات با مصوبه های عجیب

چندروز گذشته مصوبه پر سرو صدای دولت مبنی بر حذف آگهی های دولتی از روزنامه ها، مصداق بازر انتقام دولت از انتقادکنندگان دولت هستند؛ حذف آگهی های دولتی از روزنامه ها آیا به معنای " لوله کردن " مطبوعات نیست؟ آن هم وقتی که مطبوعات در حال احتضار ناشی از تورم ، گرانی کاغذ ، زینک ، حمل و نقل و ... نفسهایش به شماره افتاده است. تورمی که بخش بزرگ آن ناشی از سوء مدیریت ها و ناکارآمدی های دولتی است. مطبوعات کشور، برخلاف همه وعده و وعیدها و قول های بزک شده رئیس جمهور حقوقدان حامی آزادی، دموکراسی ومردمسالاری؛ در نتیجه عدم حمایت ها و رانت آگهی ها نفس هایش به شماره افتاده است و حال کافی نبود این همه رنج و زخم که با رفتاری گاز انبری با عرصه رسانه کشور تیر خلاص بر پیکر بی رمق رکن چهارم هر نظام دموکراسی می زنید.

اتحاد ملی 30 دی 1399

اتحاد ملی

ما نمی توانیم شعار گفت و گو با جهان را بدهیم ، امٌا در خانه حاضر به صحبت با هم نباشیم و نخواهیم صدای دیگری را بشنویم. برون داد چنین رفتاری ، تصویر و تصور وجود جامعه ای است که در آن هر کس ساز خودش را می زند و با مفاهیمی مانند دموکراسی ، قانون اساسی و انتخابات بیگانه است.

همدلی؛راه حل تمام مشکلات 20 دی 1399

همدلی؛راه حل تمام مشکلات

ما نمی توانیم شعار گفت و گو با جهان را بدهیم ، امٌا در خانه حاضر به صحبت با هم نباشیم و نخواهیم صدای دیگری را بشنویم. برون داد چنین رفتاری ، تصویر و تصور وجود جامعه ای است که در آن هر کس ساز خودش را می زند و با مفاهیمی مانند دموکراسی ، قانون اساسی و انتخابات بیگانه است.