وزیر امور خارجه گفت: بزودی پس از ۸ سال اولین نشست شورای عالی ایرانیان خارج از کشور به ریاست رئیس جمهور برگزار می‌شود.

حسین امیر عبداللهیان امروز شنبه در گردهمایی‌ سفرا و روسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در کشورهای همسایه‌ که با حضور رئیس جمهور در وزارت امور خارجه‌ برگزار شد، با بیان اینکه همسایگان از موضوعات اساسی در سیاست خارجی دولت جدید است؛ گفت: سیاست همسایگی حرف تازه ای نیست اما در دولت جدید بر سر اهمیت سیاست همسایگی اجماعی وجود دارد.

وی افزود: معتقدیم که این سیاست باید به منظومه‌ای منسجم در سیاست خارجی تبدیل شده و همه همسایگان و ایران از توسعه، تحکیم روابط مناسبات و اتخاذ این رویکرد نفع ببرند.

وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: نگاه به آسیا از اولویت‌های دیگر سیاست خارجی است که در جلسات پنج روز آینده به تفصیل به آن پرداخته خواهد شد.

امیر عبداللهیان همچنین درباره شعار سیاست خارجی در دولت جدید توضیح داد: شعار سیاست خارجی و دیپلماسی خارجی در دولت سیزدهم؛ سیاست خارجی متوازن و دیپلماسی فعال پویا و هوشمند انتخاب شده است و در این چارچوب برنامه های چهارساله دولت سیزدهم تنظیم و برنامه ریزی شده است.

رییس دستگاه دیپلماسی اضافه کرد: توجه ویژه به جامعه ایرانیان خارج از کشور و از میان برداشتن گسستی که تا حدودی میان ایرانیان خارج از کشور با سرزمین مادری ایجاد شده از برنامه‌های جدی وزارت امور خارجه است. در این زمینه بعد از گذشت حدود هشت سال اولین نشست شورای عالی ایرانیان خارج از کشور را در روزهای آینده به ریاست دکتر رییسی برگزار خواهیم کرد.

وی یادآورشد: از جمله برنامه‌هایی که در چهارماه گذشته برای ایرانیان خارج از کشور مورد توجه قرار گرفته؛ تصویب قانون جامع حمایت از ایرانیان خارج از کشور است که در این شورای عالی خروجی مهم جلسه خواهد بود.

توسعه اقتصادی پایدار را بدون نگاه به مذاکرات وین پیگیری می‌کنیم

رییس دستگاه دیپلماسی اظهار کرد: در حوزه بی اثر کردن و لغو تحریم‌ها دو مأموریت مهم به دستگاه دیپلماسی سپرده شده است؛ ما موظف هستیم مجاهدت کنیم و با رویکردی انقلابی و جهادی هم در مسیر بی‌اثر کردن تحریم‌ها به این شعار و سیاست دولت آقای دکتر رئیسی که توسعه پایدار اقتصادی بدون نگاه به مذاکرات وین را دنبال می‌کنند، به تحقق این سیاست کمک کنیم.

وی ادامه داد: در عین حال وظیفه ذاتی دستگاه دیپلماسی است که برای لغو، از میان بردن و از میان برداشتن تحریم‌های ظالمانه و یکجانبه آمریکا همه سعی و تلاش و دانش و تجربه دیپلماتیک خود را به کار بگیریم برای اینکه بتوانیم به لطف خدا و با هدایت‌ها و رهنمودهای مقام معظم رهبری و رویکردی که رئیس‌جمهور محترم دارند از این گردنه هم کشور را عبور بدهیم.

وزیر امور خارجه با اشاره به ظرفیت‌های ۱۵ کشور همسایه ایران برای توسعه روابط پایدار در همه حوزه‌ها، خاطر نشان کرد: موظفیم توسعه پایدار اقتصادی را بدون نگاه به مذاکرات دنبال کنیم‌.

وزیر امور خارجه، دیپلماسی اقتصادی و تجارت بین الملل را از اولویت‌های دولت در حوزه سیاست خارجی عنوان کرد که به ‌گفته‌ او، ۴۰ درصد برنامه‌های دولت در این حوزه را تشکیل می‌دهد.

وی توسعه روابط با همسایگان را نیز از اولویت‌های دولت سیزدهم‌ در سیاست خارجی عنوان کرد و گفت: پیشتر نیز همسایگان در اولویت روابط خارجی جمهوری اسلامی قرار داشتند اما در حال انسجام بخشی بیشتر به آن هستیم‌ و این مناسبات بر اساس منافع‌ دو طرف استوار است.